Тревожността може да бъде описана като чувство на нервност или притеснение във висока степен. На практика тревогата е нещо, което всички ние понякога усещаме и представлява нормална и здравословна емоция - реакция на щастие или тъга. Когато обаче, човек се чувства тревожен всеки ден, се стига до неприятни прояви като постоянна нервност, страх, притеснение и в такива случаи говорим за тревожно разстройство. Тревожното разстройство обичайно се случва в отговор на житейски обстоятелства, като финансова несигурност, притеснение за бъдещето и др., но тревожността при множествена склероза може да не е свързана с някое от тези обстоятелства. Много хора, диагностицирани с множествена склероза имат тревожност поради: страх от поява на нежелани реакции от лечението; страх от развитие на пристъп; притеснение от загуба на независимост; тревога за отношенията с близките; тревога за бъдещето и евентуалното развитие на инвалидност. Преживяването често е съпроводено от характерни физически усещания: „буца в гърлото“, „топка в стомаха“, усещане за „пеперуди в стомаха“, усещане, че сърцето ще “изскочи” от гърдите. Интензивността на симптомите и вида им зависят от това дали става въпрос за остра или хронична тревожност.
Какви са симптомите на остра тревожност?
В някои случаи човек може за кратък период от време да изпита симптоми на тревога и когато всички тези симптоми се развиват остро и наведнъж се говори за паник-атака:
- Усещане за загуба на контрол и усещане за загуба на връзката между ума и тялото;
- Сърцебиене;
- Болка в областта на гърдите и усещане за недостиг на въздух;
- Чувство за задушаване;
- Повишаване на кръвното налягане;
- Втрисане и изпотяване;
- Тръпки по тялото;
- Замаяност;
- Гадене;
- Често уриниране или поява на диария;
- Болка в областта под гръдната кост или промяна в апетита;
- Коремна болка.
Какви са симптомите на хронична тревожност?
Хроничната тревожност обикновено продължава за по-дълго време. Тя може да включва епизоди на остра тревожност с един или повече от изброените симптоми:
- Безпокойство;
- Мускулно напрежение;
- Безсъние;
- Раздразнителност;
- Умора;
- Трудност при концентрация;
- Нерешителност.
Как да се намали тревожността при множествена склероза?
По-често тревожността се причинява от страх в резултат на болестта (т.е. косвено), а не от въздействието от лезиите в мозъка (т.е. директно). Освен това, дори когато множествената склероза причинява директно тревожност, собствената способност за справяне с тревогата също има значение, за да бъде контролиран този симптом и да не се отразява тежко върху качеството на живот.
Общите съвети за справяне с тревожността, свързана с множествена склероза са основно два:
- Запазване на максимална активност: бездействието и липсата на психична стимулация може да предизвика или влоши тревожността, човек фиксира съзнанието си твърде много върху болестта. Следователно един от основните съвети е: Останете заети с проекти и задачи, за да не сте обзети от болестта.
- Прилагане на техники за релаксация.