Речта и гълтането са свързани функционално с една и съща анатомична структура, често говорните нарушения са съпроводени и от проблеми в преглъщането. Гълтателните нарушения са резултат от лезии в мозъчния ствол.
Нарушенията на гълтателния акт се означават с термина дисфагия и тя се съобщава при 34% от болните с множествена склероза.
Какви са симптоми, свързани с гълтането при множествена склероза?
Забавянето на нервните импулси, контролиращи гълтането може да попречи на дъвченето и започването на фарингеалната фаза на преглъщането, тъй като намалява силата и обхвата на движение на мускулите, използвани за придвижване на храната през устата, гърлото и фаринкса. Нарушаването на фарингеалната фаза може да обуслови преминаване на храната в дихателните пътища.
При множествена склероза обичайно е нарушена орално-фарингеалната фаза на гълтането. Симптомите при дисфагия са трудно сдъвкване на храната, задържане на храна в бузата, епизоди на кашлица и задавяне при прием на храна или течности.
Намалената мускулна сила и координация води до оставане на частици от храната в устата след преглъщане и може да има риск от аспирация на частици от храната.
Какви са основните терапевтични подходи при нарушения в гълтането?
Обучен да повлиява проблемите, свързани с гълтателния акт е логопедът. Проблемите с гълтането обикновено се лекуват с помощта на упражнения за увеличаване на силата на мускулите, използвани при преглъщане. Въпреки че нуждите на всеки индивид ще бъдат различни, терапията обикновено се прилага два пъти седмично в продължение на няколко месеца. След това може да бъде продължена със самостоятелни упражнения.
В зависимост от естеството на проблема с гълтането, логопедът разработва програма, която да помогне за увеличаване на силата и/или за поддържане на координацията на мускулите и структурите, участващи в гълтането. На таблицата са представени най-често срещаните проблеми при хора с множествена склероза и интервенциите, използвани за решаване на всеки проблем
Интервенции при дисфагия при пациенти с множествена склероза
Лош контрол на езика
- Промени в позицията при хранене: напр. главата се държи напред при подготовката за преглъщане, след което главата рязко се отмества назад, за да може хранителната хапка да се придвижи към фаринкса.
- Упражнения за увеличаване на силата и обхвата на движенията на езика.
Увреден рефлекс за задействане на фарингеалната фаза
- Хранене с по-плътни храни, за да се подобри гълтателния рефлекс.
- Термична стимулация на мекото небце или задната част на езика.
Непълно затваряне на ларинкса при преглъщане
Обучение в техниката супраглотично поглъщане, която общо взето включва задържане на дъха по време на преглъщане и след това закашляне.
Аспирация поради не ефективна фарингеална фаза
Обучение в техника за леко закашляне след преглъщане, така се изчиства фаринкса и се намалява риска от аспирация.
Затруднено хранене поради МС изтощение
По-често хранене с малки порции храна.
Тежка дисфагия
Хранене през сонда.