Какво означава дизестезия?
Терминът дизестезия произхожда от гръцките думи dis = извън нормата и aesthesis = усещане, т.е. става въпрос за усещане, което е необичайно.
Защо се развива дизестезия?
Дизестезията е резултат от демиелинизация на нервите. Увреждането на нервите води до неподходяща или неправилна сигнализация. Тези объркани съобщения отиват до мозъка, който често не е в състояние да ги интерпретира. По принцип мозъкът отговаря на усещане или комбинация от усещания, които познава. При нарушено провеждане на нервния импулс, мозъкът разпознава усещанията като леко изтръпване, сърбеж, стягане, пробождаща болка и др. Дизестезията може да бъде болезнена, но не е признак за увреждане на тъканите.
Какви са симптомите при дизестезия?
Симптомите на дизестезия варират при отделните пациенти, но в повечето случаи са налице следните оплаквания:
- сърбящо, парещо усещане, което прилича на пълзене под или върху кожата;
- стягане в областта на гръдния кош, т.нар. „прегръдката на множествената склероза“;
- необяснима болка в даден участък, която се разпространява по други части на тялото;
- изтръпване;
- парене;
- усещане, наподобяващо удар от електрически ток;
- болка при незначителен допир или без контакт, например при допир до дреха или при полъх на вятъра може да се появи болка, парене или интензивно дразнене;
- необяснимо усещане за болка или парене по езика и венците, може да има промени във вкуса, променени усещания за топло и студено, затруднения в говора поради влошената сетивност на устните и езика.
- парене или усещане за болка под кожата на скалпа, което може да доведе до разчесвания. Разчесването не води до облекчаване на оплакванията, но поради триенето може да се стигне до косопад.
Как се лекува дизестезията?
Ако оплакванията са продължителни или много болезнени, се препоръчва лечение с амитриптилин, габапентин или прегабалин. Понякога е необходима комбинация от лекарства.