Множествената склероза е хронично протичащо заболяване и в хода на развитието му ще се налага да ползвате различни медицински услуги, напр. диспансеризация, прегледи от общопрактикуващ лекар и специалист, болнично лечение, рехабилитация и т.н.  

Диспансеризация

За да сте под лекарско наблюдение в хода на развитието на заболяването е задължително да се диспансеризирате. Това може да стане при избран от вас невролог, който има сключен договор за доболнична помощ с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Най-добре е да е близо до населеното място, където живеете, но не сте ограничени по местоживеене при избора на наблюдаващ специалист. Пациентите с диагноза МС подлежат на диспансерно наблюдение до края на живота си. Алгоритъмът на диспансеризация, съгласно действащата нормативна уредба включва 4 прегледа годишно, като всеки преглед съдържа общ клиничен и неврологичен статус. НЗОК заплаща извършване на магнитно-резонансна томография и изследване на евокирани потенциали по препоръка на лекуващия невролог – по един път годишно, и изследване на натрий и калий комплексно – един път годишно, т.е.  за период от 12 месеца от датата, на която е направена диспансеризацията на здравноосигуреното лице (ЗЗОЛ).

Назначаване на лекарства модифициращи хода на болестта

Лекарствата за модифициране (повлияване) на хода на болестта са иновативни медикаменти, които имат висока цена и се назначават при спазване на стриктни показания и противопоказания. С цел контрол върху ефективността на тези продукти и справедливо разпределяне на обществения ресурс са определени специализирани комисии на територията на България, които имат опит и експертиза за лечение на пациенти с множествена склероза. Специализираните комисии в лечебни заведения за болнична помощ се създават със заповед на директора на съответното лечебно заведение и имат право да издават протоколи за лечение с модифициращи хода на болестта средства ако са одобрени в Изисквания на НЗОК. Изискванията на НЗОК се актуализират ежегодно. Утвърдените комисии в действащите за 2020 година Изисквания на НЗОК можете да видите на втора страница на Изискванията на НЗОК.

Не съществуват ограничения при избора от страна на пациента на специализирана комисия в лечебни заведения за болнична помощ.

Постъпване в болница

За потвърждаване на диагнозата и при лечението на пристъп може да се наложи да бъдете приети в болница. Всяка болница може да приема и лекува ЗЗОЛ без заплащане ако има сключен договор с НЗОК по съответната клинична пътека. Лечението на множествена склероза в лечебно заведение за болнична помощ се осъществява по клинична пътека № 17 на НЗОК. За постъпване в болница са Ви необходими следните документи:

  • направление за хоспитализация (талон №7) от личния лекар;
  • предишни епикризи и други изследвания, с които разполагате.

Обикновено болничния престой е 5-10 дни по преценка на лекуващия лекар. След това имате право на до 30 дни болничен отпуск (ако работите по трудов договор или сте осигурен за всички осигурителни рискове). Ако се налага да продължите болничния си отпуск трябва да се обърнете към невролога, при когото сте диспансеризиран, или към личния лекар - ако нямате определен наблюдаващ специалист.

Пациентите с множествена склероза са освободени от заплащане на потребителска такса. Това е уредено в Приложение от НРД (Списък на заболяванията, при които здравноосигурените лица са освободени от заплащане на потребителска такса по чл. 37, ал. 3 на ЗЗО).

Сподели:
множествена склероза и бременност