За работата на специализирана комисия за диагностика и лечение на множествена склероза към УМБАЛ „Свети Георги“ гр. Пловдив, ни разказват председателят на комисията проф. Пенка Атанасова, доц. д-р Георги Славов и старшата медицинска сестра Мариана Колешева.
УМБАЛ „Свети Георги“, град Пловдив е най-голямата болница на Балканския полуостров. Това е многопрофилна болница, което означава че на разположение на пациентите са специалисти от абсолютно всички области на медицината.
Кратката история на клиниката по нервни болести
Първата клиника по нервни болести е създадена през 1946 година в рамките на голямата катедра по Невропсихиатрия, под ръководството на проф. д-р Кирил Чолаков. През 1953 година клиниката се оформя като самостоятелно клинично звено, ръководено от проф. д-р Трайко Запрянов. В клиниката са работили значими за българската неврология имена, което е гаранция за създадена школа в грижата за пациентите.
Научната дейност на клиниката
Научната дейност на клиниката е насочена към търсенето на нови подходи, които да бъдат от практическа полза на пациентите, напр. когнитивен дефицит, геномни различия и т.н. Един от практически важните проблеми, който се проучва е значението на витамин Д както за началото, така и за развитието на болестта.
Специализираната комисия по МС
Клиниката по неврология при УМБАЛ „Свети Георги“, град Пловдив е с дългогодишни традиции в диагностиката и лечението на множествена склероза. През 2000 година, под ръководството на проф. д-р Екатерина Хаджипетрова, е създаден специализиран център по МС. Центърът се развива чрез упоритата работа на проф. д-р Мария Манова, всички лекари и специализанти и с неотменната техническа помощ на сестра Колешева.
Към клиниката по нервни болести функционира специализиран кабинет по множествена склероза, като при необходимост от болнично лечение са осигурени три съвременно оборудвани болнични стаи с възможност и за инфузионна (вливане на системи) терапия. Работата на специализираната комисия се подпомага и от още специализирани звена:
- кабинет по зрителни и слухови евокирани потенциали;
- кабинет по невроофталмология;
- кабинет по невропсихология;
- кабинет за магнитна стимулация.
От голямо значение е и сътрудничеството с д-р Диана Димитрова от отделението по образна диагностика.
Експертите, които работят в специализираната комисия
- Проф. д-р Пенка Атанасова, председател на комисията;
- Доц. д-р Георги Славов, заместник председател на комисията, който осъществява и изследване на зрителни и слухови евокирани потенциали;
- д-р Мирослава Христова.
Достъп до комисията
Екипът на специализираната комисия се гордее с това, че достъпът до експертна помощ е лесен за всеки пациент, защото проследяването на състоянието при МС е от особено важно значение.
- Всеки петък се провеждат безплатни контролни прегледи за всички пациенти;
- При по-спешни състояния след обаждане на телефони 032/602 205, 0887 228 920 и 0882 525 503 може да се планира преглед и в други дни от седмицата;
- Комисията работи със здравноосигурени пациенти, не е необходимо никакво специално направление за явяване пред специализираната комисия;
- При първо явяване пред комисията пациентът трябва да предостави цялата медицинска документация, с която разполага, напр. епикризи, резултати от изследвания (лабораторни и образни), рецептурна книжка.
- За контролните прегледи са необходими диспансерен лист от проследяващия лекар и лабораторни изследвания.