УМБАЛ Георги Странски, гр. Плевен

За работата на специализирана комисия за диагностика и лечение на множествена склероза към УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ гр. Плевен, ни разказват младите специализанти по неврология д-р Емилия Овчарова и д-р Магдалина Янакиева.

Кратката история на университетската болница в град Плевен

УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ е създадена преди повече от 150 години и е най-голямото лечебно заведение за болнична помощ в Северна България. Разполага с над 60 клиники и отделения и над 450 легла, а годишният поток надхвърля 40 000 пациента.

Клиниката по нервни болести

Клиниката по нервни болести е самостоятелна, административно обособена структура към УМБАЛ „Д-р Георги Странски“. Това e единствената клиника за денонощен прием на пациенти с неврологични заболявания. Клиниката разполага с 50 легла, 20 от които са за интензивно лечение. Експертната дейност се осъществява от специализирани комисии.

Специализираната комисия по МС

Специализираната комисия за диагностика и лечение на множествена склероза се председателства от доц. д-р Мая Дановска, която е началник на клиниката по нервни болести и ръководител на катедрата по неврология и неврохирургия.

Доц. Дановска е с над 35 годишен клиничен опит в областта на множествената склероза. Членове на комисията са експертите с дългогодишен опит в областта на неврологията:

  • Д-р Пламен Стоев;
  • Д-р Десислава Маринова;
  • Д-р Диана Маринова.

Д-р Овчарова и д-р Янакиева са докторанти по неврология, техните дисертации са в областта на множествената склероза и те също присъстват на заседанията на комисията.

Клиниката по неврология се занимава не само с клинична, но и с научна дейност – има над 200 научни публикации и няколко монографии, които касаят не само множествената склероза, но също така и други неврологични заболявания. През последните 5 години за зачислени 7 докторанта. Конкретно за МС се правят научни проучвания в посока как начина на хранене влияе върху клинични и лабораторни показатели при МС и биомаркерите, които могат да служат за диагностика на болестта.

Как пациентите могат да се свържат с комисията?

  • Комисията заседава всеки вторник и четвъртък от 10 до 13 часа.
  • Пациентите трябва предварително да запишат час за преглед, като се обадят на някой от следните телефони:
    • 064/ 886 278 - Мария Сънкова, старша медицинска сестра
    • 064/ 886 491 - приемен кабинет
  • Комисията работи само със здравноосигурени пациенти, не е необходимо никакво специално направление за явяване пред специализираната комисия.

Комисията работи с всички пациенти с МС

  • При първо явяване пред комисията пациентът трябва да предостави цялата медицинска документация – епикризи, резултати от изследвания (лабораторни и образни), рецептурна книжка.
  • След получаване на съгласие от пациента, той се регистрира в системата SmartMS за да може да се съхрани надеждно цялата здравна информация, снема се анамнеза, осъществява се цялостен неврологичен преглед, описва се ходът на заболяването (начало и пристъпи). Членовете на комисията обсъждат състоянието и вземат решение за необходимото лечение. Издават се съответните документи за НЗОК.
  • Когато не се осъществява лечение по здравна каса, пациентите също се преглеждат от комисията, обсъжда се и се назначава симптоматична терапия, дават се съвети за хранителен и двигателен режим и за тази група пациенти съществува възможност за включване в клинични изпитвания.

 

Премиум партньори
Партньори
С подкрепата на
H2Hive | Health to Hive
ПМА - всички права запазени. Общи условия и политика за поверителност.