Вестибуларният апарат се изгражда от една периферна част – орган на равновесието, който се намира във вътрешното ухо и централна част - нерви, които провеждат импулсите към съответните ядра в различните части на мозъка.

Периферна част на вестибуларния апарат

периферна част на вестибуларния апарат

Ухото има три основни части: външно, средно и вътрешно ухо. Вътрешно ухо се състои   от две вложени една в друга части, които поради сложния си ход се наричат костен и ципест (мембранозен) лабиринт. Те са изпълнени с лимфоподобни звукопроводящи течности, наречени съответно перилимфа и ендолимфа, които се различават по йонния си състав.

вестибуларен апарат

Костният лабиринт е сложна структура, поместена в кухина с дебела стена, изградена от най-твърдата кост в човешкото тяло. Той е разделен на три части – преддверие, три свързани с него канали и костен охлюв. Преддверието, заедно с отварящите се тук полуокръжни канали, принадлежат към равновесната част, а костният охлюв – към слуховата част на ухото.

предверен ципест лабиринт

Преддверният ципест лабиринт се състои от две торбички и три полуокръжни канала, изпълнени с ендолимфа. Торбичките са поместени в съответните хлътвания на костното преддверие и са свързани помежду си с тънък канал. Едната от тях е удължена и се означава като мехче (лат. utriculus), а другата има сферична форма и е наречена сакче (лат. sacculus). Полуокръжните ходове са три на брой, преден, заден и страничен. Те започват от преддверието с ампула и завършват в него с краче. В определени места на преддверието, представени в торбичките като белезникави петна (лат.maculae) и издувания, гребенчета в ампулата (лат. cristae ampullares) на всеки полуокръжен ход се разполагат статорецепторни зони. В тях се съдържат невроепителни сетивни клетки, които се дразнят от движенията на ендолимфата във връзка с промените в положението на главата. Освен места за възприемане на положението на главата, петната възприемат и колебанията във вибрациите, реагират на гравитационни сили и участват в поддържането на статичното равновесие, докато ампуларните гребенчета осигуряват информация за ротационни и ъглови ускорения, така поддържат динамичното равновесие на тялото.

Централна част на вестибуларния апарат

Нервните влакна, които започват в охлюва (кохлеа) служат за звуковъзприятие. От тях се образува кохлеарният (слуховият) нерв. Нервните влакна, които започват в полуокръжните канали, служат за равновесието и образуват т.н. вестибуларен нерв. Тези два нерва се съединяват в един общ вестибуло-кохлеарен нерв. При затрудняване на предаването на нервния импулс се стига до загуба на равновесие и световъртеж.

Сложните нервни връзки осигуряват стабилността на зрението по време на преместване на главата, които са в основата на т.н. нистагъм- повтарящи се потрепващи движения на очите при проследяване на образи в движение и с важно значение при някои вестибуларни нарушения.

Източник: Лазаров Н. Тайните на човешкото ухо. Природа. 2020 (2), 30-39.

Сподели:
множествена склероза и бременност