Рехабилитация

За по-добро възстановяване след пристъп е добре лечението са продължи в лечебни заведения за профилактика и рехабилитация, т.нар. санаториуми. Могат да бъдат използвани програмите за рехабилитация на Националния осигурителен институт (НОИ) или клиничната пътека „Физикална терапия и рехабилитация на болести на централната нервна система“. За изпълнението на тази пътека е необходимо лечебното заведение за профилактика и рехабилитация да има сключен с НЗОК.

За прием по тази клинична пътека са възможни следните варианти:

  • 1 вариант  – След проведено болнично лечение до 1 месец и изписване от болница (при медицински противопоказания до 3 месеца) специалистът невролог или общо практикуващия лекар (ОПЛ) насочва към болнична рехабилитация чрез Направление за хоспитализация (бланка на МЗ –НЗОК, № 7) – 2 бр., необходимо е да бъде приложена и последната епикриза от болничния престой.  
  • 2 вариант – При пациенти с трайно намалена трудоспособност над 70% по повод на основното заболяване (ТЕЛК) специалистът невролог или ОПЛ насочва към болнична рехабилитация чрез Направление за хоспитализация (бланка на МЗ –НЗОК, № 7) – 2 бр., в този случай не е необходимо да бъде приложена епикриза от болничен престой.  
  • 3 вариант – При пациенти, където не е налице достатъчен терапевтичен ефект в извънболничната помощ специалистът, провеждащ амбулаторно диспансерното наблюдение или физиотерапевт насочва към болнична рехабилитация чрез Направление за хоспитализация (бланка на МЗ –НЗОК, № 7) – 2 бр.

Пациентите с диагноза множествена склероза в извънпристъпен период имат право на рехабилитация по цитираната клинична пътека един път годишно във всички санаториуми, които имат сключен договор с НЗОК

Добра идея е да влезете в контакт със съответното заведение за рехабилитация, тъй като е възможно то да има някои специфични изисквания по отношение на документите и престоя. Наред с това в повечето случаи е необходимо предварително планиране на времето, което понякога може да изисква изчакване до планираната дата, месец и повече.

Процедури по рехабилитация и по „Физикална терапия и рехабилитация на болести на централната нервна система“ можете да извършвате и в извънболничен режим, всеки месец в районните диагностично-консултативни центрове (поликлиники), където има обучени физиотерапевти, кинезитерапевти и рехабилитатори.

Повече информация можеш да получиш от Специализирани болници за рехабилитация Национален комплекс ЕАД. Това е търговско дружество, което е правоприемник на санаторно-курортно управление към Министерство на здравеопазването. То включва санаторно-курортните комплекси в курортите: Наречен, Банкя, Павел баня, Поморие, Сандански, Кюстендил, Момин проход, Овча могила, Велинград, Хисар, Баните - Смолянско, Баня - Карловско, Вършец.

Контактите на СБР НК ЕАД са следните:

Адрес: София, бул. Васил Левски 54
уебсайт: https://nkrehabilitation.bg/
телефон: +359 2 988 59 05

В Централния офис на Дружеството – гр. София, бул. „Васил Левски“ 54, може да се осъществи консултация от медицински специалисти и да бъде направена предварителна резервация за препоръчаното лечебно заведение.

Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК)

Когато е настъпила временна или трайна загуба на работоспособността, имаш право да получиш решение на ТЕЛК.

Лекуващият лекар насочва към Лекарска консултативна комисия (ЛКК), която подготвя необходимите документи за кандидатстване пред ТЕЛК с медицински протокол по образец. Молбата до ТЕЛК заедно с протокола и другите образци се подават в Картотеката за медицински експертни досиета (КМЕД).

ТЕЛК освидетелстват лицата в 40-дневен срок от датата на постъпване на документите. Трябва да получиш писмо, с уведомление за датата за явяване на комисия. В писмото се описват необходимите документи, най-често това са: лична карта; рецептурна книжка; лична амбулаторна карта, два броя производствена характеристика, попълнена от служба „Личен състав“, подписани и подпечатани (ако работиш); епикризи от лечебните заведения, в които е осъществявано лечение през последните години; предишно решение на ТЕЛК (ако има такова); етапна епикриза от наблюдаващия невролог. Добра идея е да си направиш списък и внимателно да го свериш с това, което се изисква в писмото. Това ще ти спести много време и нерви!

За общите си права като здравноосигурено лице можеш да се информираш от НАРЪЧНИК НА ПАЦИЕНТА, оформен с участието на Омбудсман на Република България и Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания. 

Сподели:
множествена склероза и бременност