Образуваната в организма урина се концентрира в бъбреците и започва де се събира в структура на бъбрека, която е наречена бъбречна чашка. Няколко бъбречни чашки се събират в бъбречното легенче, от което урината се отвежда по пикочопровода към пикочния мехур.
Пикочният мехур е мускулест орган с формата на балон, който стои в таза, поддържан от мускулите на тазовото дъно. Задачата на пикочния мехур е да съхранява и освобождава урината. Мускулът, който се намира в стената на пикочния мехур, се нарича детрузор. Става въпрос за гладка мускулатура, която не е под волеви контрол.
Урината се освобождава през пикочния канал, известен като уретра. Постоянно изтичане на урина от мехура към уретрата липсва, защото има механизъм за контрол точно на изхода от мехура, където се разполага вътрешния уретрален сфинктер. Сфинктерът е кръг от мускули, които също като детрузора не са под волеви контрол и те се грижат за осигуряване на задържането на урината в мехура. В началото на уретрата след пикочния мехур се разполага външния уретрален сфинктер, който за разлика от вътрешния е под волеви контрол.
Детрузорът на пикочния мехур се отпуска, когато мехурът се напълва с урина и се свива, когато настъпи време за уриниране. Рефлексът за уриниране включва и отпускане на сфинктерите.
Пикочният мехур се напълва постепенно с малки порции урина, които постъпват от уретерите. Когато в пикочния мехур се събере около 300 ml урина се появява усещане за дискомфорт, а последващото разширяване на мехура от още порции урина дразни рецепторите в стената на мехура, т.нар. стреч-рецептори (реагират на разтежение). Предава се нервен импулс до мозъка, което се възприема като позив за уриниране. Изпразването на пикочния мехур представлява рефлекс, който се регулира както от вегетативната нервна система, така и от мозъчната кора (волево) – детрузорът се свива, а сфинктерите се отпускат и урината се насочва към уретрата и се отделя навън. Коровият контрол на уринирането се изразява в неговото задържане, усилване и дори волево (съзнателно) предизвикване. Когато, при нормален позив, няма възможност да се уринира, пикочният мехур може да задържи и значително по-голямо количество урина.
От казаното до тук е ясно, че за да може пикочният мехур да свърши своята работа ефективно, мускулите и нервите трябва да работят заедно, за да задържат урината в пикочния мехур и да я освободят в точното време. Ако е налице увреждане на мускули или нерви, това може да доведе до проблеми в уринирането.