За работата на специализирана комисия за диагностика и лечение на множествена склероза към Военномедицинска академия гр. София, разказват д-р Кана Принова, ръководител на Клиника „Нервни болести” и д-р Стратина Стратиева.
Кратката история на Военномедицинска академия
ВМА е едно от най-големите и утвърдени лечебни заведения в страната, основана е 1891 година като Софийска обща гарнизонна болница. През 1989 година е трансформирана в единен лечебен и научен комплекс към Министерство на отбраната. В наши дни, ВМА включва пет многопрофилни болници в България – в градовете София, Пловдив, Варна, Плевен и Сливен и три болници за долекуване - в Хисаря, Банкя и Поморие. ВМА е достъпна както за военни и техните семейства, така и за цивилни.
Клиниката по нервни болести
Клиниката разполага с 55 легла и годишно преминават по 2 до 3 хиляди пациента от цялата страна, например през пандемичната 2021 година са лекувани 2038 пациента и 72% от тях са приети по спешност. В ежедневната практика най-често се преглеждат пациенти със съдови заболявания, множествена склероза, световъртеж, главоболие, болести на гръбначния стълб и други. Работи се с утвърдени стандарти за диагностика и лечение на неврологични заболявания. Използват се съвременна апаратура и методи за диагностика. Голямо предимство е и това, че се разчита на експертен потенциал от всички области на медицината. Не се налага пациентите да посещават външни центрове.
Научната дейност на клиниката
В клиниката се развива научна, учебна и експериментална дейност. Осъществяват се клинични изпитвания, по правилата на добрата клинична практика, както на утвърдени така и на новосинтезирани молекули и това е още една възможност за повлияване на състоянието на пациентите с множествена склероза. Понастоящем, се работи с над 30 медикамента за лечение на болестта.
Специализираната комисия по МС
Към клиниката по неврология са сформирани специализирани комисии, една от които е тази за диагностика и лечение на множествена склероза и това е много важно от гледна точка на значителното нарастване на заболяемостта от МС пред последните години. По думите на д-р Стратиева:
„На всеки 5 минути в световен мащаб някой бива диагностициран с това заболяване.“
Екипът на комисията
Председател на комисията е Проф. д-р Москов, а членове са:
- д-р Кана Принова, която има над 30 годишен стаж в неврологията и специален интерес в областта на демиелинизиращите заболявания, притежава експертиза в областта на отоневрологията и в последните няколко години е носител на приза „Лекарите на които вярваме“
- д-р Стратина Стратиева, която е с над 10 годишен опит в диагностиката и лечението на МС и има участие в много обучителни модули в България и в чужбина
- д-р Радостина Дупаринова, която е най-младото попълнение на екипа
Достъп до комисията
Пациентите, които се проследяват от комисията имат осигурена възможност за личен контакт със специалистите.
За нови пациенти има възможност за консултации след 14 часа в два медицински центъра:
- д-р Принова в Медицински център „Авицена“ в понеделник, сряда и четвъртък, след предварително записване на телефон 0888 23 43 52
- д-р Стратиева в Медицински център „Санус 2000“ (на територията на ВМА), в понеделник и сряда, след предварително записване на телефон 0887 770 222
Необходимо е, при първия преглед, пациентите да носят цялата медицинска документация, с която разполагат – резултати от изследвания, епикризи, етапни епикризи за да може да се придобие възможно най-пълна представа за болестта и да се вземе решение за най-подходящото лечение.