Като пациент от държава, член на Европейския съюз, имаш всички права, вписани в Европейската харта за правата на пациентите.
За да се възползваш пълно от тези права, имаш и отговорности, основната от които е да можеш да осигуриш точната информация за твоето здравно състояние на екипа медицински специалисти.
Наистина е важно за теб като пациент да вземаш активна роля в лечението на болестта!
За да е сигурно, че ще получиш отговорите, от които се нуждаеш, е необходимо да се научиш да говориш с лекаря и другите медицински специалисти и да проследяваш активно състоянието си. Много пациенти се чувстват разтревожени, когато са диагностицирани за пръв път и могат да бъдат нервни когато се консултират със своя личен лекар или специалист. Нека направим първите стъпки към обучението:
Какво да кажа на лекаря?
Разумно е преди да посетиш лекаря, да направиш списък на нещата, които желаеш да споделиш. Ако се опитате да си спомниш цялата тази информация при самия разговор, рискуваш да забравиш за някои важни неща:
- всички симптоми – напр. умора, болки, безсъние, кашлица, главоболие и др.;
- колко дълго траят тези симптоми – напр. в последните дни, месеци и т.н.;
- как се чувстваш през денонощието – напр. умора сутрин, гадене след хранене, главоболие в следобедните часове или през цялото време;
- кое от лекарствата, които приемаш помага и кое влошава симптомите.
Необходимо е да имаш и списък на всички лекарства, които приемаш. Не само лекарствата предписвани с рецепта, но също така и тези, отпускани без рецепта, продукти на билкова основа, хомеопатични лекарства, хранителни добавки и други.
Като регистриран в SmartMS пациент, имаш възможност да проследяваш активно и систематизирано здравното си състояние, нещо повече - чрез поддържаното от самия теб здравно досие, във всеки момент имаш събрана необходимата информация, така че да не пропуснеш важни детайли!
Какво да попитам лекаря?
При преглед в специализирана комисия или при лекар специалист, трябва да поставиш въпросите, които са важни за теб. Тук сме събрали някои от по-важните въпроси, които трябва да обсъдиш с лекаря:
- Кои симптоми са тревожни?
- Има ли допълнителни лабораторни тестове и други изследвания, които трябва да се направят?
- Кога мога да получа резултатите от тестовете?
- Какви възможности за лечение на болестта съществуват?
- Какви са следващите стъпки, които трябва да предприема?
- Има ли специализирани центрове или служби, към които мога да се обърна за съвет при настъпили затруднения?
- Къде мога да получа повече информация за заболяването ми?
- Необходимо ли е да направя някакви промени в досегашния си начин на живот?
- Какво повече мога да направя за себе си, за да помогне за подобряване на състоянието ми?
- С кого трябва да се свържа/къде трябва да отида, ако започна да се чувствам по-зле?