За работата на специализирана комисия за диагностика и лечение на множествена склероза към УМБАЛ „Света Марина“ гр. Варна, разказва проф. д-р Ара Капрелян. Проф. Капрелян е доктор на медицинските науки, началник на първа клиника по нервни болести и направление неврология към университетската болница.
Кратката история на клиниката по нервни болести
В клиниката са работили големи имена на неврологичната наука, като проф. Койнов, проф. Хубенов, проф. Делева, доц. Дренски, проф. Минчев, които са поставили традициите в грижата за пациенти с множествена склероза. Още в началото на 2000-та година, в екип с проф. Делева и психолози, физиотерапевти, рехабилитатори, специалисти в областта на образната диагностика и специализирана медицинска сестра, е наложен мултидисциплинарен подход в диагностиката и лечението на пациенти с МС.
Клиника по нервни болести
Клиниката е ситуирана на 14 етаж в многопрофилната болница и разполага с 32 легла. Обслужва пациенти от Варна, региона и Североизточна България. Дейността на клиниката е свързана с диагностика и лечение на основни неврологични заболявания, напр. множествена склероза, болест на Паркинсон, епилепсия, деменции, болки в гърба и кръста, невромускулни заболявания, редки заболявания. Клиниката е високоспециализирана и е една от водещите в България.
Екип на клиниката
Екипът съчетава хора с опит, авторитет и млади специалисти, които искат да се развиват в областта на неврологията. Лекарите в клиниката се занимават не само с лечебно-диагностична дейност, но също така и с научна дейност. Например, една от докторантките прави проучвания в областта на биомаркерите при множествена склероза – актуално и авангардно направление, което цели да подобри качеството на диагностиката, избора на най-точното лечение и да даде възможност за проследяване на пациентите с оглед преценка на степента на инвалидизация и когнитивен дефицит.
Към всеки пациент се прилага мултидисциплинарен подход, т.е. комплексна грижа, която, освен болестмодифициращата терапия, включва психологична подкрепа, социална адаптация и възможности за физиотерапия и рехабилитация.
Диагностични възможности на клиниката
Невроофталмологичния сектор се оглавява от доц. Александра Цукева и дава възможност за съвременна диагностика при зрителни нарушения.
В клиниката се извършва и изследване на евокирани потенциали, а съвместно с клиниката по образна диагностика се използват възможностите на магнитно-резонансната томография (МРТ) чрез съвременен апарат с висока разделителна способност и позитронно-емисионната томография (ПЕТ скенер).
Перспективи за развитие на диагностиката
Работи се активно за разширяване на възможностите за образна диагностика с оценка на мозъчния обем и атрофията като биологични маркери за определяне на хода на болестта, избор на лечение и промяна на терапията, ако това е необходимо.
Проф. Капрелян подчертава, че основната перспектива за развитие е:
„Приложение на стволови клетки – при натрупване на достатъчно научни данни и клиничен опит можем да излезем с конкретни резултати за ефективността и безопасността на тази методика при болни с активна форма на множествена склероза.“