Във форума на списание Elsevier (холандска информационна и аналитична компания, специализирана в научно, техническо и медицинско съдържание), познат като „Медицински хипотези“ е публикувано интересно проучване, което разглежда въпроса за ранните симптоми при множествена склероза (МС) и се опитва да даде отговор на въпроса дали характера на продромите може да помогне за да се предскаже ходът и тежестта на заболяването.
Нека първо, преди да разкажем за това проучване, да припомним какво е продром на болестта? Научи повече тук!
Къде е осъществено проучването?
Проучването е осъществено в катедрата по неврология на Литовския университет по здравни науки. Одобрено е от Комитета по етика за биомедицински изследвания. В проучването са включени 166 пациенти - 56 мъже (33,73%) и 110 жени (66,27%) на възраст от 18 до 70 г., с диагноза МС, потвърдена с диагностични критерии McDonald 2010/2017. Пациентите са лекувани или амбулаторно консултирани в Неврологичното отделение.
Каква е хипотезата на авторите на проучването?
Накратко хипотезата е, че продромите могат да повлияят на хода и тежестта на множествената склероза. Защо е изградена тази хипотеза?
Според авторите:
- въпреки огромния напредък на настоящите терапии и тяхната ефективност и понастоящем има само частична защита срещу невродегенеративния компонент на това заболяване;
- няма подходящи инструменти за скрининг сред общото население, за да се диагностицира рано МС и затова познаването на продромния период е много важно;
- към момента се счита, че ходът на заболяването и бъдещата прогноза могат да бъдат идентифицирани само след сканиране с МРТ и последваща поява на неврологични симптоми през цялата година.
- МС може да се диагностицира чрез клинично изследване, но последващото развитие на болестта все още остава непредвидимо.
Авторите на проучването предполагат, че някои продромни симптоми се наблюдават по-често при определени модели на протичане на болестта и е възможно да се предскаже ходът и тежестта на заболяването на базата на прецизен анализ на продромните симптоми.
Научи повече за моделите на протичане на МС тук!
Какво е установено в проучването?
Проучването установява, че:
- преди появата на типичните симптоми на МС, пациентите по-често са усещали сърдечно-съдови симптоми като студени крайници, промяна на цвета на кожата и лигавиците, по-бързи и по-силни сърдечни удари, синкоп, но липсва статистически значима разлика по отношение на по-нататъшния ход на болестта;
- 42,2% от пациентите отбелязват психични разстройства като тревожност, депресия, мигрена, безсъние, когнитивни и паметови разстройства. Установено е, че продромната депресия се проявява значително по-често в групата с първично-прогресираща МС (ППМС) в сравнение с групата с пристъпно-ремитентна МС (ПРМС);
- стомашно-чревни нарушения (предимно гадене, запек, повръщане) е имало при 36,7% от пациентите. Установява се, че пациентите с ПРМС са по-засегнати от продромални стомашно-чревни симптоми в сравнение с групите с ППМС. Интересно е и това, че средната оценка на EDSS е по-ниска за пациентите със стомашно-чревни симптоми, които са се появили преди типичните МС симптоми, в сравнение с пациентите, които не са имали такива симптоми.
- болка е имало при 41% от пациентите – най-често главоболие или болки в гърба и по-рядко болки в крайниците или очите. Не е установена статистическа значимост между болката и типа на протичане на заболяването.
- проблеми от страна на пикочните пътища (незадръжка на урина или трудно уриниране) са наблюдавани по-често у жени и няма статистически значима разлика между тези нарушения и моделите на протичане на болестта.
Какво е заключението на авторите на проучването?
На базата на своите резултати и прегледа на литературните данни, авторите правят два основни извода:
- Ранните стомашно-чревни симптоми, преди първоначалните МС симптоми, могат да бъдат признак за по-лек ход на заболяването и да предскажат по-бавно прогресиране на увреждането. Някои от тези симптоми, особено гадене, повръщане и подуване на корема, се проявяват по-често при пациенти с пристъпно-ремитентен модел на множествена склероза.
- Ако преди развитието на симптомите на МС е налице депресия, това насочва към последващо развитие на ППМС или по-бързо прогресиране на заболяването и по-голяма инвалидност.
По отношение на други често срещани продромни симптоми, като нарушения на уринирането, болка или умора, сърдечно-съдови симптоми не е установено значително влияние върху хода на заболяването или прогресията на увреждането.
„Медицински хипотези“ е форум за идеи в медицината и свързаните с нея биомедицински науки. В него се публикуват интересни и важни теоретични статии, които насърчават разнообразието и дебата, върху които процъфтява научният процес. Целите и обхватът на медицинските хипотези сега не се различават от това, което беше предложено от основателя на списанието, покойния д-р Дейвид Хоробин.
Демиелинизацията при МС се съпътства от аксонна увреда. Класическото схващане на заболяването като демиелинизиращо се приема за остаряло и неточно. Поради натрупаните доказателства за ранна аксонна увреда някои автори разглеждат МС в спектъра на дегенеративните заболявания. Съвременното становище относно патогенезата на МС обединява участието както на автоимунното възпаление, така и на прогресиращата дегенерация, но за съжаление етиологичната причина остава неизяснена.