„Световната пандемия от COVID-19 изискваше засилено сътрудничество в рамките на МС организациите. Горда съм да видя как световната общност работи в екип, за да събира висококачествени данни и да генерира навременни, практически и основани на доказателства съвети." д-р Бренда Бануел (Brenda L. Banwell, MD), председател на Международния медицински и научен съвет на Международната федерация за множествена склероза.
През януари 2021 година Международната федерация за множествена склероза (The Multiple Sclerosis International Federation, MSIF) актуализира препоръките за хора, живеещи с МС в условията на пандемия.
Какви са съветите за ваксиниране?
„Не знаем колко от участниците в клиничните изпитвания на иРНК ваксините са били засегнати от множествена склероза. Поради това все още няма данни за безопасността и ефикасността на иРНК ваксините специално за хора с множествена склероза. Следователно препоръките се основават на данни от общата популация в клиничните изпитвания на ваксината и на предишен опит с ваксиниране на хора с множествена склероза.“
Препоръките се отнасят само за иРНК ваксините (Pfizer-BioNTech и Moderna), тъй като те са оценени от клинични и научни експерти.
Ваксините, базирани на иРНК използват част от генетичния код на корона вируса, за да предизвикат отговор от човешката имунна система. След поставяне на ваксината се предизвиква имунен отговор у ваксинираното лице, което произвежда антитела и Т-клетки с активност срещу вируса. Всички данни за тези иРНК ваксини срещу COVID-19 идват от клинични изпитвания, които са внимателно и щателно прегледани и одобрени от регулаторните агенции.
Хората с множествена склероза трябва да се ваксинират:
- Съществуват научни доказателства, че иРНК ваксините срещу COVID-19 (Pfizer-BioNTech и Moderna) са безопасни и ефективни. Както при другите медицински решения, решението за ваксина е най-добре да се вземе от пациента с МС съвместно с лекуващия невролог.
- Хората с МС трябва да получат иРНК ваксината (Pfizer-BioNTech или Moderna) веднага щом е налична. Рисковете от разболяване от COVID-19 надвишават всички потенциални рискове от ваксината.
- Освен това членовете на домакинството и близките хора на хората с МС също трябва да бъдат ваксинирани с иРНК ваксина (Pfizer-BioNTech или Moderna). Това може да намали ефектите на вируса.
- Ваксините на Pfizer-BioNTech и на Moderna се прилагат в две дози. Трябва да се направят и двете дози, за да бъде напълно ефективна ваксината. Трябва да се спазват регионалните и националните насоки относно времето на второто ваксиниране. След пълна ваксинация (и двете дози), може да отнеме до три седмици, за да се достигне максимален придобит имунитет.
- В случай на преболедуване от COVID-19 и последващо възстановяване, човек е предпазен от бъдеща инфекция с COVID-19 за неопределено време. Препоръчва се ваксинация, дори ако хората с МС вече са имали SARS-Cov2 инфекция.
- Все още не се знае колко дълго ваксинираното лице е защитено от COVID-19. Данните от клиничните изпитвания показват, че защитата е много висока - ваксинираните лица имат много нисък риск (по-малък от 5%) да развият симптоми на COVID-19, ако са изложени на вируса. Към момента наличието на такава защита е потвърдено за период от поне няколко месеца. През следващите години може да са необходими периодични ваксинации срещу COVID-19.
Рисковите групи сред хората с множествена склероза трябва да се ваксинират приоритетно:
- Хората с МС, които са с прогресираща множествена склероза, възрастните хора и тези с по-висока степен на физическо увреждане или заболяване като диабет, високо кръвно налягане, затлъстяване, сърдечни и белодробни заболявания, както и чернокожи и южно азиатци са сред рисковите групи за по-тежко протичане на COVID-19.
- В страни, в които се предлагат иРНК ваксини (Pfizer-BioNTech и Moderna), хората с риск от тежък COVID-19 трябва да се ваксинират веднага щом е достъпна една от тези ваксини.
Ваксините, базирани на иРНК (Pfizer-BioNTech и Moderna) са безопасни за хора с МС:
- иРНК ваксините (Pfizer-BioNTech и Moderna) не съдържат жив вирус и няма да причинят COVID-19;
- няма вероятност иРНК ваксините (Pfizer-BioNTech и Moderna) да предизвикат пристъп на МС или да са причина за хроничните симптоми на множествена склероза;
- рискът от разболяване от COVID-19 далеч надхвърля всеки риск от развитие на пристъп след ваксинирането;
- иРНК ваксините (Pfizer-BioNTech и Moderna) могат да причинят странични ефекти, включително треска или умора. Треската може временно да влоши симптомите на МС, но те трябва да се върнат към предишните нива след преминаване на треската;
- дори ако след първата доза са се развили странични ефекти, е важно да се постави втората доза от ваксината, само така ваксинирането ще бъде напълно ефективно.
Ваксините, базирани на иРНК (Pfizer-BioNTech и Moderna), са безопасни за употреба съвместно с лекарства за МС:
- терапията с модифициращи хода на болестта лекарства (МХБЛ) трябва да бъде продължена, освен ако лекуващият невролог не е дал съвет за спиране или отлагане на терапията. Внезапното спиране на някои от тези лекарства може да доведе до сериозно влошаване на развитието на множествената склероза;
- на базата на данни от предишни проучвания на други ваксини и лечение с МХБЛ, може да се счита, че получаването на иРНК ваксина (Pfizer-BioNTech или Moderna) по време на терапия, с който и да е медикамент от групата на МХБЛ, е безопасно;
- някои МХБЛ могат да намалят ефективността на ваксината, но все пак ще осигури известна защита;
- при лечение с офатумумаб, алемтузумаб, кладрибин, окрелизумаб или ритуксимаб (alemtuzumab, cladribine, ocrelizumab и rituximab) може да се наложи координиране на времето на ваксиниране с времето за приложение на лекарството. Най-добрият график следва да се определи съвместно с лекуващия лекар.
Кои са другите акценти в препоръките?
Рискови групи сред хората, живеещи с множествена склероза:
- прогресираща множествена склероза;
- възраст над 60 години;
- мъжки пол;
- чернокожи и южно азиатци;
- по-висока степен на увреждане (напр. EDSS оценка над 6 или по-висока);
- придружаващи заболявания като затлъстяване, диабет, заболявания на сърцето или белите дробове;
- някои терапии за модифициране хода на болестта (при лечение с алемтузумаб, кладрибин, окрелизумаб и ритуксимаб (alemtuzumab, cladribine, ocrelizumab и rituximab). Хората, които приемат тези лекарства и им предстои следващата доза, трябва да се консултират със своя лекуващ невролог относно рисковете и ползите от отлагане на лечението.
Съвети при пристъп и други здравословни проблеми:
- При поява на оплаквания от основното заболяване или други симптоми трябва да се потърси консултация с медицински специалист. Препоръчва се, да се използва алтернатива на личните посещения в болница, ако това е възможно (напр. телефонна консултация или видеоконсултации). В много случаи лечението на пристъп е възможно и у дома.
- Използването на стероиди за лечение на пристъп трябва да се обмисли внимателно и да се използва само при тежък пристъп. Има доказателства, че приемът на високи дози стероиди в месеца преди заразяване с COVID-19 увеличава риска от по-тежка инфекция, която изисква постъпване в болница. Когато е възможно, решението трябва да се вземе от невролог, който има опит в лечението на множествена склероза. Хората, получаващи стероидно лечение за пристъп, трябва да бъдат особено бдителни и да обмислят самоизолация за поне месец, за да се намали риска от COVID-19.
- Хората с множествена склероза трябва да продължат рехабилитацията си и да останат възможно най-активни по време на пандемията. Това може да стане чрез дистанционни сесии (ако има такива) или в клиники, ако лечебните заведения вземат мерки за сигурност, за да ограничат разпространението на COVID-19.
- Хората, загрижени за психичното си здраве, трябва да потърсят съвет от съответния медицински специалист.
Всички ние носим лична отговорност да забавим разпространението на пандемията и да премахнем вируса възможно най-бързо. Създаването на безопасни и ефективни ваксини срещу COVID-19 ни извеждат една крачка по-близо до овладяването на пандемията. В райони, където има постоянно локално предаване на COVID-19, в допълнение към ваксинирането, трябва да се спазват стриктно местните указания и заповеди за ограничаване на заразата, които включват носене на маска за лице, социално дистанциране и измиване на ръцете.
Връзка към оригиналния документ.