През юли 2022 година, в списанието Неврологични науки, са публикувани резултатите от първия систематичен обзор и мета-анализ за оценка на степента на желание, нежелание и колебание по отношение на ваксинацията срещу COVID-19 сред пациенти с множествена склероза (1). Такъв тип проучвания са основни инструменти на медицината, основана на доказателства (МОД). МОД приема за силни доказателства резултатите, идващи от мета-анализи, систематичен обзор и рандомизирани контролирани изпитвания. Трябва да се подчертае, че кратките прегледи на литературата и експертните мнения не се квалифицират като достатъчно добри свидетелства, които могат да дадат отговор на клинични въпроси, заради податливост към пристрастия, липса на систематичен вид и ясно изразени критерии.
В публикувания обзор са обхванати всички публикувани проучвания по темата до момента.
Защо е направено проучването?
Все още светът е в пандемия, причинена от SARS-CoV-2 и се счита, че пациентите с подлежащо, особено автоимунно заболяване, са изложени на по-висок риск от тежка форма на болестта. Общото разпространение на инфекцията с COVID-19 и хоспитализациите при пациенти с МС е оценено съответно на 4% и 10%. Ваксинирането срещу SARS-CoV-2 е основната дългосрочна стратегия за спиране на тази пандемия по целия свят.
Какви са резултатите от проучването?
Установява се, че:
- общият процент на готовност за поставяне на ваксина срещу COVID-19 сред пациенти с МС е 76% (варира от 49 до 94%), като по-голямата възраст, по-високото ниво на образование и предишен опит с противогрипна ваксина са свързани с желанието за ваксинация срещу COVID-19;
- общото разпространение на нежеланието е 2%, фактори, които засилват нежеланието за ваксинация са женският пол и липсата на диагноза за прогресивен тип на заболяването.
На какво се дължи колебанието за поставяне на ваксина?
Основните откроени в проучването причини за колебание са:
- ефикасността на ваксините (63,2%);
- съмнение в необходимостта от ваксинация (24,5%);
- краткото време за производство на ваксините (4,8%);
- загриженост относно безопасността или страничните ефекти на ваксините (4,6%).
Как може да бъде преодоляно колебанието?
Авторите на проучването правят заключение, че ако пациентите са имали достатъчно информация за ваксините, те са били по-склонни да загърбят колебанията си. Особено висока степен на доверие е отчетена по отношение на информацията, която пациентите получават от лекуващия невролог. Именно тази информация е критично важна за пациента.
Предоставянето на достатъчно достоверна информация от лекарите играе съществена роля в готовността за ваксинация сред пациентите с МС и предотвратяването на усложнения поради липса на ваксинация.
Систематичният обзор е научно изследване, което се основава на публикувани отделни еднородни оригинални изследвания с цел осъществяване на критичен анализ и оценка. Систематичният обзор се извършва при използване на методологии, които не допускат случайни и систематични грешки. Систематичните обзори се използват в медицината и в различни други науки, където е необходим методологичен анализ на оценката на публикуваните данни по конкретни теми.
Мета-анализ означава обединението на резултатите от няколко изследователски метода на статистиката за проверка на една или няколко взаимовръзки на научни хипотези. В мета-анализа се използват или първични данни на оригинални изследвания, или обобщават публикувани (вторични) резултати от изследвания, посветени на един проблем.
Литература
- Yazdani A, Mirmosayyeb O, Ghaffary EM, Hashemi MS, Ghajarzadeh M. COVID-19 vaccines and patients with multiple sclerosis: willingness, unwillingness and hesitancy: a systematic review and meta-analysis. Neurol Sci. 2022 Jul;43(7):4085-4094.