Понастоящем се знае много за болестта Covid-19 – симптоми, рискови групи, възможности за лечение. Знае се и това, че при много хора има различни симптоми след преминаване на острата инфекция – т.нар. пост-Ковид синдром. Разговаряме за неврологичните усложнения на Covid-19 с акад. Иван Миланов, председател на Българското дружество по неврология.
Covid-19 не е изолирано респираторно заболяване, а системна инфекция
Какви са особеностите на вируса, които му дават възможност да проникне в нервната система и да доведе до усложнения?
- SARS-CoV-2 успява да се захване за разположени по повърхността на клетките протеини, наречени ACE2 рецептори.
- Ангиотензин-конвертиращ ензим 2 рецепторите са в най-големи количества по повърхността на клетките в белия дроб, червата, бъбреците и кръвоносните съдове, включително в мозъка.
- Това е причината за развитие на бъбречни, сърдечни, съдови и неврологични усложнения на болестта.
Засягане на централната нервна система
Най-честите симптоми на Covid-19 (загуба на обоняние и вкус), са всъщност неврологични симптоми.
Какво се случва, за да бъдат засегнати тези неврологични функции?
- При всяка вирусна инфекция може да има загуба на вкус и обоняние, но това се случва поради възпаление на лигавицата.
- При Covid-19 се предполага, че вирусът навлиза в периферните нерви, които са свързани с обонянието и вкуса.
- Съществува хипотеза, според която от периферните нерви вирусът може да навлезе в централната нервна система и да се „загнезди“ в мозъка, където да остане с години, подобно на това, което е наблюдавано при т.нар. испански грип. Установено, е че при испанския грип персистиращият вирус е бил причина години след острата инфекция да се развие Паркинсонова болест.
Според акад. Миланов тази хипотеза е малко вероятна, защото SARS-CoV-2 няма характеристики на т.нар. бавни вируси.
- Интересно съобщение от последните седмици е, че при случаи на тежък Covid-19 в мозъчната тъкан е установен тау-протеин, който се свързва с болестта на Алцхаймер. Въпросът е дали този протеин се е образувал поради SARS-CoV-2 инфекцията или е случайна находка? Знае се, че този протеин може да съществува в мозъчната тъкан години преди да се развие болестта на Алцхаймер.
Според акад. Миланов неизвестните все още са много и тепърва ще се пишат учебници за Covid-19.
Каква е връзката между инсултите и Covid-19 и възможно ли е пациентите да се предпазят от това усложнение?
- Много често при хора с инсулт се установява инфекция със SARS-CoV-2.
- Много е възможно още в началото инфекцията да причини инсулт и това се обяснява със свързването на вируса към ACE2 рецепторите и развитие на възпалителни промени в ендотела на мозъчните кръвоносни съдове.
- Трябва обаче да се отбележи, че инсулт развиват само тези хора, които имат предразположение към инсулт. Това са хора в по-напреднала възраст, хора със затлъстяване, високо кръвно налягане, захарен диабет.
По думите на акад. Миланов „вирусът добавя патология към вече съществуваща патология“. При всеки пациент с инсулт трябва да се търси инфекция със SARS-CoV-2.
Каква е причината част от пациентите да развият енцефаломиелит, миелит или менингити?
- Тези заболявания са много редки и се дължат на възпаление на мозъчната тъкан при тежко протичащ Covid-19.
- Много по-честа е т.нар. енцефалопатия, която е невъзпалително, токсично увреждане на мозъка. Енцефалопатията води до дезориентация и голяма промяна в пациента (не знае къде се намира или не познава хората, трудно си спомня скорошни събития), като трябва да се отбележи, че до заразяването със SARS-CoV-2, пациентът не е имал никакви оплаквания от такова естество.
- Немалка част от хората с енцефалопатия се възстановяват напълно за няколко месеца.
- При хора, които са били с леки дементни прояви преди Covid-19, обаче, не настъпва възстановяване.
Какво представлява едно усложнение на Covid-19, което е познато с поетичното име „мозъчна мъгла“?
- Наименованието „мозъчна мъгла“ е журналистически термин, който е измислен по друг повод, но в годините на пандемията, той се възроди.
- „Мозъчната мъгла“ засяга предимно млади пациенти. Преходно състояние е и не оставя трайни последици. Възстановяването е от месеци до година.
- Характеризира се с леки когнитивни нарушения – забравяне, разсеяност, трудна концентрация, липса на мотивация.
- По принцип, подобна симптоматика, несвързана с Covid-19 се определя от психиатрите като псевдодеменция и се наблюдава при пациенти с депресия.
- Възможно е „мозъчната мъгла“ при Covid-19 да се дължи на съдови нарушения или депресия. Опитите, обаче, за лечение със съдоразширяващи медикаменти или антидепресанти невинаги имат успех.
Според акад. Миланов, за овладяване на симптомите е важно движението, спортуването или „мързеливият“ способ – лечение с барокамера. В болница „Свети Наум“ има модерна технология за лечение с барокамера, но все още е рано да се правят заключения за ефективността при пациенти с „мозъчна мъгла“.
Знае се, че пациентите с епилепсия са в по-голям риск за развитие на припадъци при инфектиране със SARS-CoV-2.
Възможно ли е хора без поставена диагноза епилепсия да получат припадък в хода на болестта Covid-19?
- Такива симптоми може да се развият в редките случаи на менингоенцефалит при Covid-19.
- При пациенти с епилепсия, пристъпите може да зачестят, затова тези пациенти трябва да бъдат много внимателни по отношение на дозите и приема на антиепилептичните си медикаменти, в случай на заразяване със SARS-CoV-2.
Засягане на периферната нервна система
Има ли увреждания на периферните нерви или проблеми, свързани с взаимодействието между нервите и мускулите след преболедуване от Covid-19?
- Пациентите с миастения гравис са много застрашени при инфекция със SARS-CoV-2 и при тях ваксинирането е повече от задължително. Covid-19 при миастения може да бъде фатална болест и затова е важно тези пациенти да бъдат хоспитализирани в болница с възможност за реанимация, дори ако Covid-19 протича много леко.
- Напоследък болестта на Гилен-Баре стана много позната на хората, вероятно във връзка със съобщените единични случаи след ваксинация. Болестта на Гилен-Баре е автоимунно заболяване и както всяка автоимунна болест, тя може да се отключи от инфекциозно заболяване. Наблюдава се, не много често, и във връзка с Covid-19, но е с доброкачествен ход и симптомите преминават за няколко месеца.
- Пациенти с тежък Covid-19, които са преживяли апаратна вентилация могат да развият невромиозит (възпаление на нервите и мускулите). На практика, се развива полиневрит, който постепенно преминава и функциите на периферната нервна система се възстановяват.
Ваксините и неврологичните усложнения
Има ли данни дали ваксинацията предпазва от неврологични усложнения?
- Все още няма такива данни, но категорично се знае, че ваксинацията предпазва от тежко протичане на Covid-19 и смърт.
- Няма противопоказания за ваксиниране при нито едно от заболяванията на нервната система:
- пациентите с множествена склероза трябва да се ваксинират;
- абсолютно задължителна е ваксинацията при миастения гравис и при болест на Паркинсон.
Академик Миланов подчертава, че след ваксиниране е сигурно, че фаталните случаи на Covid-19 са много по-малко.