В доклад, представен пред ECTRIMS 2023 г. от д-р Джереми Чатауей, Университет Лондон, са докладвани проучвания, които се стремят към изграждане на нови подходи за лечение на прогресираща множествена склероза (МС).
Какво е прогресиращ модел на МС?
Съществуват обаче два общи модела на заболяването, които могат да бъдат описани като рецидивиращи и прогресиращи. Прогресиращият модел засяга много по-малко хора, отколкото рецидивиращата множествена склероза - само 1 от 10 болни с множествена склероза първоначално са диагностицирани с прогресиращата форма на болестта.
Повече за формите на МС тук.
Какъв е основният проблем при прогресираща МС?
Според д-р Чатауей около една трета от пациентите след 3 годишно лечение прогресират, въпреки че са на противовъзпалително лечение. Това важи както за първично прогресираща множествена склероза (ППМС), така и за вторично прогресираща множествена склероза (ВПМС).
„Искаме да подобрим разликата в ефикасността между контрола и актива."
Какви проучвания са докладвани?
Едно от проучванията се нарича MS-STAT2 и е върху активността на симвастатин.
Симвастатин се използва в клиничната практика за понижаване на холестерола. Това проучване е 3 годишно, многоцентрово, двойно-сляпо, рандомизирано, плацебо-контролирано и тества дали симвастатин ще има ефективност за забавяне на прогресията на МС. MS-STAT2 е продължение на проучването MS-STAT1, при което е потвърдено, че симвастатин в по-висока доза повлиява мозъчната атрофия при пациенти с прогресираща МС. Резултатите от проучването се очакват през 2024 г. и 2025 г.
Друго ново проучване изследва възможните ефекти на алфа-липоевата киселина.
Алфа-липоевата киселина е мощен антиоксидант. От 2017 г. е стартирано едноцентрово, рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано пилотно проучване с приложение през устата на алфа-липоева киселина. Това проучване носи името LAPMS. Началните резултати са значимо намаляване на мозъчната атрофия (с около 50%) в сравнение с плацебо. Очаква се проучването да завърши след 1-2 години.
Проучването OCTOPUS ще изследва няколко лекарства за повлияване на прогресираща МС.
Това е многоетапно проучване, което ще започне с метформин и ще включва също и алфа-липоева киселина. При този тип проучвания се тестват няколко лекарства наведнъж и се сравняват с една контролна група. Метформин е класическо лекарство при диабет и спада към група лекарствени продукти, наречени бигваниди.
Проучването CALLIPER е във фаза II и се очаква да приключи през 2025 г.
Това е многоцентровото, рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано ще тества видофлудимус калций при пациенти с прогресираща МС.
Повече за предхождащите проучвания на видофлудимус калций тук
В доклада са споменати и още две нови проучвания:
- NACPMS, което е рандомизираното, двойно-сляпо, плацебо-контролирано проучване от фаза II. То тества ефективността на проучване на n-ацетил цистеин.
- Фаза 1 рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано проучване на молекулата SAR443820, която потиска рецептор-взаимодействащата серин/треонин протеин киназа-1 (Receptor-interacting serine/threonine protein kinase-1, RIPK1). Този ензим регулира процесите на възпалителна сигнализация и клетъчна смърт в централната нервна система.
„Всички тези проучвания са много различни и мисля, че това е вълнуващо. Това е богата пробна среда“, д-р Джереми Чатауей
Източник: ECTRIMS 2023
Статията е базирана на публикация в Medscape: ECTRIMS 2023: Next Up in MS Trials: More Insight Into Progressive Disease