Международният консултативен комитет по клинични изпитвания при множествена склероза (МС) включва 55 експерти от 16 страни.

В доклад пред ECTRIMS 2024 г. д-р Монталбан, председател на международния консултативен комитет по клинични изпитвания при МС, представя ревизия на диагностичните критерии за МС.

Защо са необходими диагностични критерии?

Лекарят, на базата на своите познания и опит, може да разпознава клиничните признаци, водещи до съмнение за болест, но процесът на диагностициране, особено при многолики болести като множествената склероза, включва и извършване на редица изследвания.

Диагностичните критерии съчетават достатъчен брой приети от научната общност клинични и лабораторни показатели, а също така и находки при магнитно-резонансна томография (МРТ), които позволяват диагнозата да бъде потвърдена със сигурност.

Повече информация за използваните при множествена склероза диагностични критерии тук.

Защо е необходимо диагностичните критерии да бъдат ревизирани?

МС е хронично протичащо заболяване, което се представя с многобройни симптоми. Може да наподобява редица други заболявания и почти никога не се разгръща с типични симптоми. Това затруднява ранното поставяне на диагнозата. Диагностичните критерии при МС са познати като критерии на МакДоналд (McDonald) и не са променяни от 2017 година. С развитието на науката и опита от наблюдението на хода на болестта експертите натрупват нови данни, които позволяват да се разработят критерии за по-ранно поставяне на диагнозата дори и при пациенти без симптоми.

По-ранното поставяне на диагнозата подобрява и прогнозата, защото пациентите могат да започнат лечение за модифициране на хода на болестта.

Какви са предлаганите промени в диагностичните критерии?

Променят се основно изискванията, свързани с находката от МРТ,  и се разширява диагностичното значение на биомаркерите - олигоклонални ленти и свободни капа леки вериги.

Критерий разпространение в пространството

Критерии на МакДоналд (2017)

Лезии в най-малко две от четири области на ЦНС (мозък и гръбначен мозък)

Предложени промени

Лезии в най-малко две от пет области на ЦНС (добавя се оптичният нерв)

Разпространение във времето

Критерии на МакДоналд (2017)

Необходимо е доказателство за поява на нови лезии във времето

Предложени промени

В някои случаи (например при наличие на определени биомаркери) не е задължителна появата на нови лезии във времето.

Биомаркери

Критерии на МакДоналд (2017)

Олигоклонални ленти могат да заменят изискването за разпространение във времето.

Предложени промени

Добавя се свободни капа леки вериги като допълнителен биомаркер. Това изследване предполага определяне на индексът на определени протеини, получени от плазматични клетки. Плазматичните клетки са тези клетки, които произвеждат антитела. При възпаление свободните капа вериги се натрупват в ликвора.

Радиологично изолиран синдром (РИС)

Критерии на МакДоналд (2017)

Пациенти с РИС обикновено не отговарят на критериите за МС

Предложени промени

Някои пациенти с РИС могат да бъдат диагностицирани с МС при наличие на определени критерии (например разпространение в пространството и биомаркери)

Накратко, ако са налице определени биомаркери, лекарите вече не трябва да чакат нови клинични симптоми или нови лезии от МРТ, за да потвърдят, че диагнозата е МС.

Защо са важни тези промени?

Ревизираните критерии ще позволят много ранно поставяне на диагнозата, още в началото на болестния процес, когато симптомите не са се развили. Както казва д-р Монталбан: "Ние се придвижваме към биологична диагноза".

Новите критерии означават, че лекарите могат да открият МС по-рано, още преди да се появят сериозни симптоми. Представете си го като откриване на пожар в къщата, преди огънят да се разпространи. По-ранното откриване означава по-бързо гасене на огъня.

Това ще доведе до по-добра прогноза при МС.

Източник: ECTRIMS 2024

Статията е базирана на публикация в Medscape: ECTRIMS 2024: McDonald criteria changes could speed diagnoses