По данни на Световната здравна организация (СЗО), „сексуалното здраве е част от цялостното здраве и трябва да бъде част от всяка медицинска дейност.“ Резултатите от глобално проучване показват, че на въпроса „Имали ли сте през последните 12 месеца сексуални проблеми, продължаващи повече от 2 месеца?”, 46% от жените и 39% от мъжете са отговорили с „да”. Проучванията показват, че тези проценти са по-високи при хората, живеещи с МС.
В това образователно видео, д-р Михаела Сергеева, невролог с дългогодишна практика, разказва за важните въпроси, свързани със сексуалната дисфункция при хора, живеещи с множествена склероза (МС).
Д-р Сергеева подчертава, че
„Практиката показва, че не всички пациенти споделят тези симптоми с невролога заради притеснение или незнание, че причината може да е свързана с МС.“
Защо темата за сексуалното здраве при МС е важна?
- Болестта започва рано, в младата възраст, когато сексуалното здраве е част от качеството на живот;
- МС може да засегне пряко или косвено сексуалната функция;
- Причините за увреждане на сексуалното здраве при хора с МС обичайно са комбинирани.
Какво означава сексуална дисфункция?
Д-р Сергеева обяснява, че това е състояние, при което индивидуалните изисквания за сексуалност не могат да бъдат постигнати или могат да бъдат постигнати само частично. Важно е и това, че не всички хора със сексуален проблем изпитват напрежение, свързано с него.
Д-р Сергеева обръща внимание и на това, че
„Често, дори при наличие проблем, дори и при наличие на психологическо напрежение, засегнатият изпитва затруднения да сподели за проблема с лекар или с близките си или не знае към кого да се насочи.“
Често ли има сексуална дисфункция при хора с множествена склероза?
Проучванията показват, че някакъв вид сексуално нарушение се установява при между 40% и 74% от жените и при около 60% от мъжете с МС. Освен това, често болестта е свързана с проблеми във взаимоотношенията като цяло – около 71% от хората със сексуални затруднения, съобщават и за такъв проблем.
Д-р Сергеева подчертава, че
„Не е пресилено да се каже, че немалко пациенти с МС изпитват проблеми по отношение на тяхната сексуалност, интимност или връзка.“
Какви са основните симптоми на сексуалната дисфункция?
При жените с МС, най-честите оплаквания са:
- Затруднено получаване на оргазъм
- Вагинална сухота и съответно болезнен полов акт;
- Намалено сексуално желание.
При мъжете с МС, най-честите оплаквания са:
- Еректилна дисфункция;
- Намалено сексуално желание;
- Затруднена еякулация и/или затруднено получаване на оргазъм.
Какви са причините за тези симптоми?
Д-р Сергеева обяснява, че МС може да засегне сексуалните функции по няколко механизма:
Прякото увреждане от болестта
При наличие на лезии на МС по хода на нервните влакна, осъществяващи сексуалните функции (по-често при лезии в гръбначния мозък – шиен и гръден отдел), се стига до увреждане на сексуалната функция.
Непрякото въздействие
Това означава, че сексуалната функция се засяга поради наличие на симптом на болестта, напр.
- нарушени активни движения, повишен мускулен тонус;
- променена чувствителност в части от тялото, включително тази на външните полови органи (липса на усет или засилен усет, напр. неприятно усещане, болка);
- задръжка или изпускане на тазови резервоари;
- умора, нарушена концентрация и внимание.
Странични фактори, свързани с множествена склероза
- Емоционални промени – депресия, тревожност и някои други психични разстройства;
- Нежелани реакции от някои лекарства, назначавани за повлияване на психичните промени или симптомите на МС, напр. миорелаксанти, антидепресанти.
Често различните фактори работят заедно. Например, даден пациент може да има умора, мускулна слабост, проблеми с пикочния мехур, депресия и други. Всички тези фактори могат да възпрепятстват желанието за секс или да ограничават възможностите за сексуално преживяване.
Д-р Сергеева подчертава, че
„Физическите оплаквания рядко засягат либидото, т.е. сексуалното желание невинаги е засегнато от симптомите на МС. По-скоро психиката, ежедневният стрес или страхът пречат и правят живота с МС по-труден за вас и вашия партньор. Ако забележите, че сте загубили сексуалното си желание за дълго, време е за откровен разговор с партньора и за споделяне с лекуващия невролог.“
Защо трябва да се сподели с невролога за наличие на проблем в сексуалната сфера?
Важна, на първо място е ролята на пациента. МС не означава автоматично, че интимният и сексуалният живот ще бъдат засегнати, но при появил се проблем трябва да се разговаря открито с партньора и да се сподели с наблюдаващия невролог.
Съветът на д-р Сергеева е:
„В тази връзка, всеки пациент следва да е подготвен с актуален списък на приемани лекарства, тъй като някои лекарства могат да влияят негативно на сексуалния живот.“
От друга страна, неврологът има компетентността да провежда навременна и подходяща превантивна терапия с модифициращи хода на болестта средства и да следи състоянието, като при периодичните прегледи оценява функциите на нервната система по отделни функционални системи –двигателни/сетивни/тазово-резервоарни/общи симптоми. Резултатите от прегледа дават възможност да се направи заключение за възможно директно или индиректно въздействие върху сексуалната функция и при необходимост да се назначат допълнителни изследвания, напр. магнитно-резонансна томография на гръбначния мозък. Необходимо е да се направи и оценка на използваните симптоматични медикаменти и техните дози, защото това също може да бъде причина за развитие на сексуална дисфункция.
Д-р Сергеева дава съвет на пациентите задължително да споделят с лекуващия невролог за наличието на проблеми в интимния живот, защото
„Неврологът може да даде заключение дали се подозира органична причина за сексуалната дисфункция и да прецени нуждата от допълнителни консултации с други специалисти, защото освен свързаните с МС органични и психологични причини за сексуална дисфункция, проблемът може да се дължи на други заболявания, напр. диабет, хипертония, артериосклероза, бъбречно или чернодробно заболяване, тютюнопушене, алкохол.“
Какво е възможното лечение?
Могат да бъдат използвани медикаменти и други помощни методики, вкл. такива за локално приложение за повлияване на двигателните, сетивните и тазово-резервоарни симптоми. Така се постига повлияване на част от симптомите на сексуална дисфункция, които се дължат пряко на МС.
Може да бъде назначена и медикаментозна терапия или да бъде започната психотерапия за повлияване на психичните симптоми.
В заключение д-р Сергеева подчертава, че
- Сексуалната дисфункция може да бъде част от симптомите на МС;
- Немалко фактори, отговорни за този проблем подлежат на контрол или дори са обратими;
- Наблюдаващият невролог би могъл да ви даде съответни насоки, ако споделите проблема.