Въпрос:
Искам да попитам как се отразява на болните с МС периодичното гладуване/само на вода/. Този детокс полезен ли е за болеста?
Отговор:
Лечебното гладуване е традиция в много култури от хиляди години, включително и в българската традиция. В първите дни от Великия пост вярващите тримирят – т.е. въздържат се от каквато и било храна и вода. Тези дни се наричат Тримиро или Търпило. В наши дни интересът към този метод се завръща и започват да се проучват неговите потенциални ползи за здравето.
Едно от последните научни проучвания на немски авторски колектив1 показва, че гладуването може да регулира имунните реакции и евентуално да стимулира образуването на миелин. Проучването е осъществено при опитни модели с мишки. Подобни проучвания се наричат предклинични данни. И макар тези данни да говорят за възможен добър ефект, те се нуждаят от клинично потвърждаване, т.е. от изследвания, които да са рандомизирани и контролирани при хора.
Трябва дебело да се подчертае, че откритията при мишките не винаги се потвърждават при хората. Наред с това едва в контролираните клинични проучвания при хора ще стане възможно и да се дадат конкретни параметри, напр. продължителност на гладуването, интервали между периодите с/на гладуване.
И докато учените не знаят повече, съветът към пациентите, не само с МС, но и с други хронични автоимунни заболявания, е да не опитват периодично лечебно гладуване сами. Вярно е, че периодичното гладуване е безопасно при здрави хора, но не е подходящо за всички хора. Може да причини промени в нивото на кръвната захар, странични ефекти като запек, ниска енергия и лош дъх. Наред с това при МС се правят и проучвания за влиянието на микробиома в патологичния процес. В храносмилателния тракт живеят милиони бактерии, гъбички, протозои и вируси, които съставляват микробиома и са необходими, те не причиняват болести. Някои от тези микроорганизми са полезни при смилането на храната, докато други могат да произвеждат химикали, които допринасят за заболяване. И съответно видовете микроорганизми в микробиома могат да се променят в зависимост от диетата и от това кога приемаме храна.
Също така трябва да сте сигурни, че получавате всички необходими хранителни вещества. А ако имате диабет или пред диабетно състояние или някога сте имали хранително разстройство, гладуването категорично не е за вас. Съществуват и индивидуални особености във връзка с приема на медикаменти за МС и за симптоми на болестта – някои от лекарствата не могат да бъдат прилагани „на празен стомах“, защото може да се стигне до стомашен дискомфорт и други проблеми.
Не на последно място, това което науката е безспорно доказала е, че диетата, от каквото и естество да е тя, няма как да повлияе самостоятелно патологичния процес при едно сложно автоимунно заболяване каквото е МС. Тя може да подобри общото здравословно състояние, но не и да замести медикаментозното лечение!
Имайки предвид всичко това, е необходимо да говорите с Вашия личен лекар и с лекуващия невролог както и да се консултирате с диетолог преди да вземете решение за започване на лечебно гладуване.
- Bahr, L.S., Bock, M., Liebscher, D. et al. Ketogenic diet and fasting diet as Nutritional Approaches in Multiple Sclerosis (NAMS): protocol of a randomized controlled study. Trials 21, 3 (2020).