МС по време на бременността и раждането
Продължаваме разговора по темата „Множествена склероза и бременност“ с майка на две деца.
И двете бременности са се развили, когато тя вече е била с поставена диагноза множествена склероза. Тя не е имала страхове, защото и двете бременности са били планирани и обсъдени с лекуващия невролог. Спазила е всички указания и е осъществявала изследванията, които са назначавали гинеколозите:
„Опасенията ми бяха както при всяка бременна жена през първите три месеца…да остана спокойна докато чуя пулса на бебчето“.
По време на двете бременности при пациентката не е имало никакви симптоми, свързани с множествената склероза:
„Освен двете чертички, когато чуеш сърчицето на бебето, забравяш за МС. Тези 9 месеца въобще не съм се сещала за заболяването“.
Малките споделени радости и тревоги:
За това дали по време на бременностите ще се развие пристъп:
„Не съм имала повече прегледи спрямо пациентки без множествена склероза. Гинеколозите се притесняваха да не би при самата бременност да получа пристъп. Но аз поддържах все пак и връзка с невролозите. Не съм имала допълнителни изследвания и консултации“.
За начина на раждане:
„Първото бебе избърза и се наложи секцио по спешност. Но това беше хубавото, че след като секциото беше планирано предварително и когато отидох документите бяха в болницата и всичко стана много бързо.“
Начинът на раждане при първата бременност е преценен съвместно от наблюдаващия гинеколог и лекуващия невролог. Взето е решение за раждане чрез цезарово сечение. За втората бременност решението е било същото поради краткия период между двете бременности. Не е имало никакви специални ограничения, породени от МС по време на раждането.
За подкрепата:
„По време на бременностите разчитах изцяло на гинеколожката. Още при първото посещение разказах всичко за болестта си … Дори гинеколожката ме окуражи за второ дете“.
„В живота, мъжът ми е този, който ме подкрепя за решенията и гледа децата наравно с мен“.
А какво казват лекарите за периода на бременността и раждането?
Д-р Михаела Сергеева разказва за:
Конкретните указания на невролога към бременна МС пациентка:
- Всички медикаменти, модифициращи хода на болестта се преустановяват.
- Изключение има по отношение на интерферон бета и глатирамер ацетат, които са доказано безопасни и могат да бъдат прилагани през първото тримесечие от бременността, но, разбира се при жени с по-агресивен ход на МС, т.е. това е индивидуална препоръка.
- Спазват се стриктно препоръките на проследяващия гинеколог, които по принцип не се различават от тези при здравите жени без заболяване.
Развитието на МС по време на бременност:
- МС е овладяна по време на бременност, защото имунната система се успокоява за да няма агресия към плода, т.е. болестта се самоограничава в хода на бременността.
- Много редки са случаите с развитие на пристъп по време на бременността. В тези случаи невролозите имат ясни алгоритми за действие за да се овладее ситуацията.
- По-рисков период е този след раждането, но предимно при жени, при които болестта не е била стабилизирана преди забременяването. Необходимо е да има дълготрайна и качествена ремисия преди настъпването на бременността.
Начин на раждане при жени с множествена склероза:
- Невролозите подхождат към болните с МС като към здрави хора по отношение на други здравословни проблеми и състояния и бременността не прави изключение от това правило.
- Спазват се препоръките на наблюдаващия акушер-гинеколог.
- В съвсем отделни, частни и изолирани случаи, ако има неврологични съображения, може да се обсъди раждане чрез секцио заради МС.
- Липсват специфични съображения по отношение на анестезията. Не е противопоказана нито спиналната, нито общата упойка.
„Ние стимулираме нашите пациентки да дойдат предварително, около месец преди самото планирано раждане, за да можем да им дадем документ, в който да опишем на колегите, че няма противопоказания. И това е важно, защото понякога раждане се налага и по спешност“.